Sıcak Bir Hikaye

Sıcak Bir Hikaye

Sıcak Bir Hikaye

Bir zamanlar çok fakir bir karı koca varmış. O kadar fakirlermiş ki küçücük bir kulübeden başka bir şeycikleri yokmuş. Kış mevsimi de gelip çatmış. Yakacak odunları olmaması çok üzüyormuş onları. Bir gün kapının önünde oturmuş, gecenin soğuğuna karşı nasıl direneceklerini düşünüyorlarmış. Birden önlerine çok zayıf bir kedi belirmiş. Kediyi içeriye alan iyi yürekli karı ve koca, akşam yemeği olarak ayırdıkları ekmeği onun önüne koymuşlar. Bir süre sonra kedi kaybolmuş. İhtiyar karı koca ise yanmayan ocağın önüne oturup, titreyerek de olsa sabahı beklemeye başlamışlar. Ama o da ne!… Ocağın içinde birden, iki sıcacık kor belirivermiş.

İhtiyar adam karısına:

  • “Hissediyor musun?” demiş.
  • “Şu iki ateş parçası, nasıl da güzel sıcaklık veriyor.”
    “Evet, evet!” demiş kadıncağız. “Birden ısınıverdim.”

Ocağa biraz daha yaklaşan karı-koca, ellerini uzatıp bir güzel ısınmışlar. Uzun zamandır ilk kez bu kadar sıcakmış evleri. İçlerine işleyen sıcaklıkla birlikte, ne kadar çok mutlu olduklarını hatırlamışlar birden. Geçmiş güzel günlerden bahsedip, tanrıya şükretmişler. Sabahın nasıl olduğunu fark etmemişler bile.

Yaşlı adam:

  • “Karıcığım!” demiş “Biliyor musun, seni çok seviyorum.”
  • “Ben de” demiş yaşlı kadın. “Ben de seni çok seviyorum. Yoksulluğumuza da hiç aldırmıyorum. Ne kadar da zenginmişiz biz böyle.”

Sabahın ilk ışıkları içeri süzülürken, ocağın içinde bir şey fark etmişler. Karnını doyurdukları kedi, iri, altından gözlerle onlara bakıyormuş. Ocakta ise ateş adına hiç bir şey yokmuş.

Onları sabaha kadar ısıtan şey kediciğin ışıyan gözleriymiş meğer…

HİKAYEYİ OKUDUĞUNUZDA TEPKİNİZ NE OLDU?

like
4
dislike
0
love
1
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0